Pazar, Ağustos 12, 2007

Gazi Üniversitesi Açık Arşivi ve Türkiye'de Diğer Çalışmalar

Ankos Açık Erişim ve Kurumsal Arşivler Grubu'nun çalışmalarını tamamlaması ve araya yaz tatillerinin girmesi ile blogdan duyurulara biraz ara vermiş olduk. Mümkün olduğunca sık aralıklarla sizleri açık erişim konusundaki gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğim. Belki ilerleyen tarihlerde konunun başka ilgilileri ile çalışarak "Açık Erişim Dünyasından" takımını genişletebilir ve farklı bakış açıları ile yeni gelişmeleri aktarmaya devam ederiz.

Bu uzun aradan sonra, Gazi Üniversitesi'nin OAI uyumlu açık arşiv oluşturduğu haberi ile geri dönüyoruz. Gazi Üniversitesi Açık Arşivi, üniversitenin Bilgi İşlem bölümü ve Kütüphane'nin ortak çalışması olan bir yazılım kullanıyor. Başlangıçta lisansüstü tezlerin yüklenmesi ile denemeye açılan Gazi Üniversitesi Açık Arşivi'nde Temmuz ayı itibariyle hocalar tarafınan yüklenen yaklaşık 85 doküman olduğunu ve zorunlu arşiv politikaları olmamasına karşın hocaların olumlu yaklaştıklarını öğrendik. İçeriği sürekli ve etkili biçimde artan bir arşiv halini almasını dilerken, Gazi Üniversitesi'ni bilimsel literatüre erişimi etkinleştirecek bu çalışması için de ayrıca kutluyoruz.

Şu anda kurumsal arşiv çalışmalarına başlamış çeşitli üniversitelerimiz var. Bunlardan örneğin Sabancı Üniversitesi, Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Merkezi'nin işbirliği ile son bir kaç yıldır kurumun entellektüel birikimi sayısallaştırmış ve kurum içinde hizmete sunduğunu bildirmiştir. Şu anda bu mevcut koleksiyonu OAI uyumlu eprints yazılımı üzerinden açık arşiv olarak hizmete açma çalışmaları mevcut. Bu çalışmanın ayrıntılarını sizlere yakın zamanda duyurmaya çalışacağım.

Geçtiğimiz aylarda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin eprints yazılımını kurarak deneme aşamasında olduğunu duymuştuk. Bunun yanı sıra Atatürk Üniversitesi 2006 yılının sonunda açık arşiv kurulması için çalışmalarına başladı. Aynı biçimde Koç Üniversitesi açık arşiv projesini yönetimine sunmuş ve pilot projeyi 2007 sonunda hayata geçirmeyi planlıyor.

Tüm bu çalışmaların ortak noktası olarak başlangıçta tez koleksiyonları ile pilot projelerini oluşturduklarını söyleyebiliriz. Saydığımız ya da bilmeden burada sözünü etmediğimiz ancak açık arşiv çalışması içinde olan kurumların geldikleri aşamalardan sizleri yakın bir gelecekte haberdar edeceğiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Links to this post:

Bağlantı Oluştur

<< Home